تبلیغات
گفتگوهای اقلیمی - چه تفاوتی بین داده های Analysis و Reanalysis وجود دارد؟

گفتگوهای اقلیمی

Climate Dialogue

1- می توان گفت هر دو داده با استفاده از مدل تهیه می شوند. همانطور که یکی از دوستان اشاره کردند همگام با ارتقاء مدل در بستر زمان، Analysis نیز با زمان تغییر می کند. در واقع در analysis با نسخه های مختلف یک مدل سروکار داریم که همواره در بستر زمان ارتقاء می یابد.  اما برای مطالعات اقلمی لازم است برای یک دوره زمانی طولانی مدت مدل به صورت فریز شده (یعنی در طول دوره اجرا که حدودا بیش از یک دهه می باشد هیچ گونه ارتقائی در مدل صورت نمی گیرد و در کل دوره نسخه مدل ثابت است) اجرا شود (Reanalysis)، بنابراین کیفیت برونداد مدل در کل دوره اجرا یکسان است و هر گونه تغییری در برونداد مدل صرفا ناشی از تغییر/میزان دسترسی به داده های مشاهداتی در دوره مورد نظر است. مثلا اگر مدل برای 30 سال اجرا شود در آنصورت فیزیک، دینامیک و روش های عددی مدل در کل 30 سال یکسان است فقط تعداد ایستگاههایی که در فرآیند بازتحلیل مشارکت می کنند در ابتدا و انتهای دوره متفاوت است. برونداد این فرآیند داده های Reanalysis خواهند بود.

2-موضوع دیگر اینکه داده های analysis برای آغازگری مدل های پیش بینی استفاده می شوند و به همین دلیل وضوح آنها بیشتر از داده های Reanalysis است و بایستی از حداکثر اطلاعات موجود مشاهداتی استفاده شود تا کیفیت پیش بینی ها کاسته نشود.

3-یک نکته دیگر اینکه مرکزی مثل ECMWF در کل دوره فعالیت خود بیشتر از سه یا چهار نوع داده Reanalysis تولید نکرده است که عبارتند از: ERA15، ERA-40، ERA-Interim و در چند ماه آینده داده های ERA5 قرار است در دسترس محققان قرار گیرد. اما در خصوص داده های analysis مرکز فوق یا هر مرکز دیگری، هر سال یک سری داده analysis دارد زیر تقریبا هر سال مدل های مورد استفاده آنها ارتقاء می یابند.

4-وقتی شما می خواهید یک مطالعه اقلیمی انجام دهید، مثلا تغییرات تاوایی در یک دوره 30 ساله را بر روی مدیترانه را می خواهید بررسی کنید، در اینصورت بایستی شرایطی که در آن داده های شبکه ای متغیرهای هواشناسی در سال اول و سی ام تهیه شده یکسان باشند (یعنی داده هایReanalysis)  در حالیکه در مجموعه داده های  analysisکیفیت داده ها از سالی به سال دیگر بهبود می یابد، لذا اگر مطالعات اقلیمی مان را با داده های analysis انجام دهیم، شرایط نابرابری را بین سال اول و آخر دوره مورد مطالعه در نظر گرفته ایم که قابل قبول نیست.

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ابزار هدایت به بالای صفحه