تبلیغات
گفتگوهای اقلیمی - ارتباط بین تضعیف Polar vortex و سرمای زمستان

گفتگوهای اقلیمی

Climate Dialogue

تاوۀ قطبی منطقۀ وسیع احاطه‌شده توسط سامانۀ کم‌فشار و هوای سرد پیرامون قطب‌های شمال و جنوب می‌باشد. تاوۀ قطبی همیشه در نزدیک قطب حضور دارد و در تابستان تضیعف و در زمستان تقویت می‌شود. واژۀ "تاوه" به جریان‌ خلاف عقربه‌های ساعت در اطراف قطب‌ها اشاره دارد که موجب ماندن هوای سردتر در مجاورت قطب‌ها می‌شود. ارتباط نزدیکی بین تاوه قطبی و پدیدۀ نوسان قطبی وجود دارد. هنگامی که به‌طور میانگین فشار هوا در عرض های میانی کمتر از نرمال و در قطب بیش از نرمال باشد، رودباد قطبی به سمت عرض‌های جنوبی‌تر جابجا می‌شود و موجب تشکیل امواج و تراف‎‌ در عرض‌های پایین‌تر و نفوذ هوای قطبی به جنوب اروپا و خاورمیانه گردد؛ در چنین شرایطی تاوۀ قطبی ضعیف است، به عبارت دیگر چرخش جریان‌های هوا به دور قطب ضعیف‌تر بوده و لذا توانایی حفظ هوای سرد بر روی قطب را ندارد و لذا هوای سرد قطبی به‌راحتی می‌تواند به عرض‌های جنوبی‌تر گسترش یابد. در چنین شرایطی نمایۀ نوسان قطبی در فاز منفی می باشد.

شکل 1- در فاز مثبت AO(چپ) تاوه، کم‌فشار و رودباد قطبی قویتر از معمول است ولی در فاز منفی (راست) شرایط معکوس است.


اما هنگامی که تاوۀ قطبی قویتر از نرمال باشد، سرعت رودباد قطبی بیش از حد نرمال بوده و مانع گسترش هوای سرد قطبی به عرض‌های جنوبی‌تر می‌شود. در چنین شرایطی به‌دلیل تقویت کم‌فشار قطبی، میانگین فشار هوا در قطب کمتر از نرمال ولی در عرض‌های میانه بیش از نرمال می باشد. در این هنگام، نمایۀ نوسان قطبی و تاوۀ قطبی مثبت می باشد.

گرمایش جهانی بر روی تاوۀ قطبی تاثیر می‌گذارد، این پدیده موجب شده‌است تا سرعت ذوب یخ‌های قطبی بیش از انباشت آن باشد. گرمتر بودن دمای آب‌های آزاد نسبت به یخ، موجب گرم شدن دمای قطب شده‌ و متعاقبا تاوۀ قطبی را تضعیف می‌کند.

آقای دکتر جوده کوهن ازمرکز پژوهش‌های جو و محیط آمریکا در مطلبی پیش‌بینی دمای کمتر از نرمال و ریزش برف بیش از نرمال را برای مناطق جنوبی اروپا، اوراسیا و بخش‌هایی از آسیا را برای زمستان سال 2018-2017 میلادی را نموده است. مطابق پژوهش ایشان، او با پایش میزان پوشش برف در منطقه اوراسیا نشان می دهد که میزان پوشش برف در هفته اول اکتبر سال جاری (2017) بیش از میانگین چند سال اخیر می باشد که نشان از تضعیف تاوۀ قطبی و منفی بودن فاز پدیدۀ نوسان قطبی دارد (شکل 2).


شکل 2- سطح (میلیون کیلومتر مربع) زیر پوشش برف در منطقۀ اوراسیا. خط قرمز وضعیت پوشش برف هفته گذشته(هفته دوم اکتبر 2017) را نشان می دهد.

بررسی الگوهای همدیدی نشان از شکل‌گیری الگوی بندالی روی دریای بارنتز-کارا دارد که تایید  است بر تضعیف تاوۀ قطبی. شرایط پیش‌گفته، به همراه پیش‌بینی‌های فاز منفی برای دو پدیدۀ AO و NAO نشان می‌دهد که پوشش برف درمنطقۀ اوراسیا کم وبیش برای سه هفتۀ آتی بیش از نرمال یا حداقل در حد نرمال می باشد. این شرایط موجب می‌شود تا در زمستان سال جاری پرفشار سیبری تقویت و تاوۀ قطبی تضعیف گردد (فاز منفی AO) که پیامد آن کاهش نسبی دما در نیمکرۀ شمالی می‌باشد.

منبع: پژوهشکده اقلیم شناسینظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ابزار هدایت به بالای صفحه