تبلیغات
گفتگوهای اقلیمی - ESGF sub-daily CMIP5 data

گفتگوهای اقلیمی

Climate Dialogue

دوشنبه 29 خرداد 1396

ESGF sub-daily CMIP5 data

نویسنده: ایمان بابائیان Iman Babaeian   طبقه بندی: آموزشی، تغییر اقلیم، 

مهمترین پایگاه داده که امکان دانلود انواع متغیرهای هواشناسی برای دوره های گذشته (مشاهداتی و بازتحلیل) و آینده (برونداد خام یا ریزمقیاس شده مدل های سری CMIP5) در مقیاس های زمانی ساعتی تا سالانه را به کاربران می دهد، ESGF می باشد. بخش مهمی از داده های این پایگاه مربوط به متغیرهای ریزمقیاس شده به روش های دینامیکی(عمدتا) و آماری می باشد. ریزمقیاس نمایی دینامیکی با بیش از ده مدل منطقه ای از جمله RegCM و WRF انجام شده اند.
برای دانلود داده های مذکور بایستی به روشی که در ادامه توضیح داده می شود اقدام گردد:


1-وارد سایت شوید و ثبت نام کنید. یکی از آدرس های ESGF این است:

پس از ثبت نام یک یوزر یا OpenID و پسورد دریافت خواهید کرد که با آن می توانید login کرده  و وارد سایت شوید،
2-بعد از اینکه با OpenID خودتان وارد شدید، بر روی گزینه Search with options در سمت راست صفحه کلیک کنید. سپس در سمت چپ صفحه گزینه های مختلفی برای فیلتر کردن مشخصات داده های درخواستی ظاهر می شود؛ مثلا در اولین گزینه برای انتخاب/فیلتر داده ها، با گزینه  مواجه می شوید که در اینجا می توانید وارد قسمت پروژه ها شده و از بین آنها به عنوان نمونه CMIP5 یا CORDEX یا هر پروژه دیگر موردنظر را انتخاب کنید و سپس روی گزینه search در وسط صفحه کلیک کنید،
3-تعدادی فایل که با گزینه های جستجو شده مطابقت دارند، ظاهر می شوند. از بین فایل های ظاهر شده در صفحه، هر کدام که  مورد نظر شما می باشد را به کارت خود اضافه کنید. برای اضافه کردن فایل به کارت خود بر روی گزینه Add to my cart کلیک کنید.
4-توجه شود فایلی که به کارت خود اضافه کرده اید ممکن است خیلی حجیم باشد و قابل دانلود با سرعت های اینترنت کم در کشور نباشد. شما نیاز دارید بخش کوچکی(مکانی و زمانی) از فایلی که به کارت خود افزوده اید را دانلود کنید. برای اینکار روی گزینه My data cart کلیک کنید. با اینکار مشخصات تمامی فایل هایی که مجاز به دانلود تمام یا بخشی از آن هستید ظاهر می شود. حال روی قسمت show file فایل مورد نظر کلیک کنید. با اینکار چند فایل که در واقع همان فایل اصلی شماست و به تکه های کوچکتر تقسیم شده را ملاحظه می کنید.
5- قسمت مهم کار: بر روی گزینه OPeNDAPدر سمت راست فایل مد نظر کلیک کنید، صفحه ای ظاهر می شود؛ با انتخاب دوره های زمانی و طول و عرض و سایر مشخصات می توانید فایل مورد نظر را با فرمت متنی دریافت کنید.

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ابزار هدایت به بالای صفحه