تبلیغات
گفتگوهای اقلیمی - سوالات مدل لارس

گفتگوهای اقلیمی

Climate Dialogue

 این صفحه اختصاص  به پاسخ  به سوالات مدل LARS-WG دارد:

 -------------------------------------------------

24-10-1391

در صورتیکه دوره مدل سازی LARS-WG برابر دوره پیشفرض نباشد، ابتدای سری چه سالی خواهد بود؟

 

سئوال: . . . قبلا خدمتتون ذکرکردم دوره آتی مطالعه من  2040-2069 هستش و ازشما درمورد تعدادسالها پرسیدم که فرمودید 32 بذارم برای دوره ی پیش فرض 2046-2065 و  اشاره کردید دراین صورت دوره پیش فرض 2046-2065 دروسط قرار می گیره. ولی یه چیزی که جالب هستش من اومدم برا رفع ابهام خودم با انتخاب دوره ی  2046-2065 برای تعداد سالهای 20(تعداد سالهای دوره 2046-2065)، 32 (دوره  مطالعه) و 300 ، مدل رو ران کردم .نتیجه تولید داده ها این شد جایی که تعداد سالها رو 20 گذاشته بودم و شما قبلا اشاره کرده بودید اولین سال تولیدی دراین صورت ابتدای  دوره پیش فرض میشه.حالا برای 32 و 300 انتظار براین شد که دوره پیش فرض وسط باشه که این اتفاق نیفتاد منظورم اینه اعداد همون 20 سال تولیدی برای حالتی که تعداد سالها رو 20 گذاشته بودم عینا جزء 20 سال اول برای تعداد سالهای 32 و 300 قرار گرفت که برا من قابل توجیه نیست!!!سوال دیگه اینکه اطلاعات سناریو تولیدی برای سالهای منتخب(20 ، 32 و 300) یکسان هست منتهی یه مشکلی که هست اینه مثلا تغییرات مطلق میانگین دمای حداقل وحداکثر یکی هست مثلا برای ژانویه هردو 62/1 یا  تغییرات دوره خشک و مرطوب هردو 1 هستش لطف می فرمایید علت رو بیان کنید؟؟؟

 

پاسخ: به نکات جالبی رسیده اید.  در مدل سازی این موضوعات زیاد تکرار می شود و ممکن است نتیجه تحقیقات محققی با یک تحقیق دیگر متفاوت بوده و یا نقض شود. مورد اول که گفتید  سری 20 ساله تولیدی در دوره ای 32 و 300 ساله همواره در ابتدای سری قرار می گیرد، موضوع مهمی است و اگر اینطور که شما مشاهده کرده اید، معلوم می شود پاسخی که من به شما داده ام صحیح نیست و باید اصلاح شود. من این یافته شما را در وبلاگ می گذارم تا بقیه علاقمندان هم مطلع شوند. البته من اینرا بر اساس پاسخ آقای زمنف به شما گفتم. ایشان اعتقاد دارد که هر چه سری طولانی تر باشد، دوره پایه در وسط دوره خواهد بود، ولی علی الظاهر درست نیست. به هر حال از این به بعد نظر شما و یافته شما مد نظر خواهد بود. لطفا یکبار دیگر هم  آنرابا دوره های دیگر چک کنید. این موضوع را برای کار خودتان که می خواستید دوره آینده را تطویل کنید مد نظر قرار دهید. یعنی شما با انتخاب 24 می توانید تا سال 2069 پیش بینی داشته باشید به عبارت دیگر اگر شما به جای دوره پیشفرض مدل سازی که 20 می باشد، 24 را انتخاب کنید، در آنصورت  4 سال به آخر دوره اضافه می شود.

راجع به اینکه مقادیر مطلق دما، دوره خشکی و . . .  تغییر نمی کنند، همینطور است که شما بیان کرده اید. سناریو های لارس از مقایسه دو دوره 30 ساله مدل سازی آینده به دوره مدل سازی نرمال 1990-1961 بدست می آیند، از آنجا که این مقادیر همواره ثابتند،  حتی اگر شما دوره مدل سازی تان را 100، 200 یا  بیشتر بگیرید

-------------------------------------------------

17/9/91

جناب بابائیان با سلام
به عنوان کسی که اولین بار است با مدل لارس آشنا شده سوالی داشتم. آیا مدل لارس بعد از عملیات می تواند فاکتوری مثل میزان گازکربنیک را برای ایستگاه مورد مطالعه حساب کند. دوم آیا همین فاکتور را برای سال های خاصی از گذشته (دقت شود نه آینده) مثلاً برای 1930 می تواند محاسبه کند.
با تشکر

جواب:

مدل لارس فقط بارش، دمای حداقل، دمای حداکثر، تابش یا ساعت آفتابی و تبخیر تعرق را محاسبه می کند.

-------------------------------------------------

سوال در مورخه 31 شهریور 1391

چه فرقی بین مقدار باران تخمین زده شده برای یک climate model خاص ، از طریق لارس دبلیو جی و از طریق وبسایت CCCSN وجود دارد؟ در حقیقت ماهیت مقدار باران تخمین زده شده برای یک climate model توسط وبسایت CCCSN چیست؟ منظورم این است که باران برای یک climate model خاص توسط لارس دبلیو جی و وبسایت CCCSN براورد میشود فرق بین ایندو در چیست؟

پاسخ:

الف- وب سایت CCCSN و LARS-WG هر دو از یک نوع داده های شرایط مرزی استفاده می کنند. منظورم اینست که هر دو در مقیاس درشت(Coarse grid) از یک نوع داده های مدل های گردش عمومی استفاده می کنند.

ب- در بانک داده های مدل LARS_WG داده های مدل گردش عمومی در دوره مشاهداتی وجود ندارد ولی در وب سایت CCCSN این داده ها وجود دارند، لذا ما مجبور هستیم برای بررسی توانمندی هر مدل از وب سایت CCCSN استفاده کنیم.

ج-در مقیاس بزرگ ماهیت هر دو داده، در صورتیکه از یک مدل باشند، تفاوتی با هم ندارند؛ اما شما نمی توانید از داده های وب سایت CCCSN برای پیش بینی آینده یک ایستگاه استفاده کنید چون آنها ریزمقیاس نشده اند و تصحیحات مربوط به رفتار ایستگاههای هواشناسی سطح زمین بر روی آنها اعمال نشده است؛ لذا ما از مدل LARS-WG استفاده می کنیم تا با توجه به رفتار داده های دوره دیدبانی ایستگاههای رفتار داده های یک مدل گردش عمومی خاص را متناسب با رفتاری که یک ایستگاه خاص دارد اصلاح کنیم. اینکار به عبارتی همان ریزمقیاس نمایی نام دارد.

د-اگر داده های وب سایت CCCSN را مستقیما برای پیش بینی استفاده کنیم مرتکب یک اشتباه دیگر هم شده ایم و آن هم اینست که انحراف معیار داده های وب سایت CCCSN (در واقع داده های مدل گردش عمومی قبل از ریزمقیاس نمایی) تفاوت زیادی با انحراف معیار داده های ریزمقیاس شده توسط مدل لارس (یا هر مدل آماری و دینامیکی ریزمقیاس نمایی) دارند، بطور معمول انحراف معیار داده های مدل های گردش عمومی بسیار کمتر از مدل لارس می باشد.

-------------------------------------------------------------------------

سوال-مورخه 21 شهریور 91:

با سلام و خسته نباشید
واقعا خوشحالم که در ایران نیز اساتیدی چون شما هستند که وقتتان را در اختیار دانشجویان قرار می دهید دانشجویانی که حتی نمی شناسید. واقعا از شما ممنونم از نوشته های پرمحتوا و کاملا مفیدتان استفاده کردم و خیلی تشکر میکنم. خدا اجرتون بده.
با پیشنهاد یکی از اساتیدمان پروپوزال من مقایسه نرم افزار
lars با یک نرم افزار دیگری شد که پیش بینی سالانه میدهد. البته من در مورد اون نرم افزار خیلی تحقیق کرده بودم ولی lars را با همین پیشنهاد نوشتم و تصویب هم شد و به نظر استادم ایرادی نداشت که چنین باشد حالا من دچار تردید صحت این کار شدم هرچند که دیگر کاری از دستم برنمی آید و پروپوزالم تصویب شده و باید اینکارو بکنم.
در این مورد چند تا سوال داشتم که خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

1.با توجه به اینکه نرم افزار دیگرم پیش بینی سالانه می دهد آیا من می توانم
lars را برای سال موردنظر با چندین عدد تصادفی اجرا و میانگین پارامتر پیش بینی شده برای سال موردنظر را بعنوان پیش بینی استفاده کنم؟

2.آیا برای نرم افزار
lars داده هایی از مدل گردش عمومی دریافت نمیشود؟ یعنی تنها چیزی که وارد میکنیم داده های دیدبانی است؟

3.
lars دمای میانگین را پیش بینی میکند یا دمای کمینه و بیشینه را؟

4.به فرض 4 پارامتر دمای کمینه وبیشینه و تابش و بارش برای سال 1980-2000 را ازهواشناسی بگیرم و پیش بینی دما وبارش را برای 2011-2020 بخواهم. آیا این تاریخ ها مطابقت دارد؟ برای این حالت دهه مدل سازی و دوره مدل سازی را چگونه انتخاب کنم؟

5.لارس با داده های
GCM کار نمیکند؟

6.خروجی لارس را که به دست آوردم چگونه آنرا با داده های واقعی مقایسه کنم؟ اگر امکان دارد توضیح مختصری در این باره بفرمایین

پاسخ:

با عرض پوزش به دلیل تاخیر، من در مواردی در مرخص یا در حال برگزاری دوره های آموزشیز هستم و فرصت نمی کنم به وبلاگ نگاه کنم. لذا ممکن است در مواردی با تاخیر پاسخ ها را بدهم؛ اما پاسخ سوال شما:

با تشکر از ابراز محبت جنابعالی، من پاسخ ها را به اندازه دانش خودم پاسخ می دهم ، سعی می کنم مواردی را هم که نمی دانم از برخی اساتید مربوطه سوال کنم و یا از اینترنت جستجو کنم و سپس پاسخ دوستان را بدهم در در عین حال در مواردی ممکن است پاسخ ها صحیح نباشند. امیدوارم دوستانی که متوجه این موضوع می شوند به من کمک کنند.

اگر نام  نرم افزار دیگری را که می خواهید با لارس مقایسه کنید می گفتید من بهتر می توانستم راجع به سوال اظهار نظر کنم.

1-       شما خودتان قسمت اول را به خوبی پاسخ داده اید. نظرتان درست است ضمن اینکه پیشنهاد می کنم اگر لارس را 10 بار برای یک دوره مشخص و به منظور بررسی بارش اجرا کنید، ممکن است مثلا 6 بار برای یک سال خاص (به عنوان نمونه 2014 )بیش از نرمال پیش بینی شد، 2 بار کمتر از نرمال و 2 بار نرمال. در آنصورت شما می توانید بگوئید در سال 2014 به احتمال 60 درصد بارش بیش از نرمال، 20درصد نرمل و 20 درصد کمتر از نرمال خواهد بود. این دیدگاه که کیفی می باشد با فلسفه مدل لارس تطایق بیشتری دارد. روشی هم که شما پیشنهاد کردید نیز می تواند از بین برنده پیش بینی های کاتوره ای(استوکاستیک) مدل لارس باشد،

2-      مهمترین داده ای  که شما باید به مدل بدهید همان داده های دیدبانی دز قالب فایل با عنوان res.dat نیز فایل res.st می باشد که در برگیرنده داده های متا دیتای ایستگاه هستند(طول عرض-ارتفاع و نام . . .) می باشند. مدل خودش داده های GCM در در بانک اطلاعاتی ضمیمه خودش دارد و شما وقتی نام مدل را در پنجره لارس انتخاب می کنید، مدل داده های های مربوط با آن GCM را فراخوانی میکند.

3-      مدل دمای بیشینه و کمینه را پیش بینی میکند.

4-      شما بایستی مشخص کنید مقیاس زمانی پیش بینی تان چیست؟ ساعت، روز، ماه، سال، دهه ؟ مقیاس زمانی پیش بینی های مدل لارس دهه ای است و به درد پیش بینی های در مقیاس زمانی ده سال و بسشتر برای مدل سازی های تغییر اقلیم آینده می خود(برخی کربردهای دیگر را در وبلاگ آورده ام). پیش بینی های لارس برای یک دوره 30 ساله پیوستگی ندارند مگر اینکه الف-دهه ای از آن استفاده کنید، ب-یک نمونه را از یک دهه به تصادف بردارید و مطالعه کنید، ج- چند بار آنرا برای دوره پیش بینی اجرا کرده و میانگین پیش بینی ها را برای یک سال خاص در نظر بگیرید

5-      الف-با داده های GCM بانک اطلاعاتی ضمیمه خودش کارمی کند، در صورت استفاده از سایر GCM ها بایستی سناریوی WG را خودتان بنویسید. برای اطلعات بیشتر به این مطلب مراجعه کنید

http://climate.mihanblog.com/post/45

6-      برای پاسخ به این مطالب مراجعه کنید

http://climate.mihanblog.com/post/61

http://climate.mihanblog.com/post/3

ضمنا بعد از اجرا فایلی به نام TST ایجاد می شود که مقایسه میانگین های  و انحراف معیار های داده های دیدبانی با داده های تولید شده توسط لارس را انجام داده است.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ابزار هدایت به بالای صفحه